Domeny i Hosting

Domeny

Co oznaczają różne końcówki domeny? (.COM, .NET.PL, .WAW.PL itd.)

Są to tzw. rozszerzenia domen, które wskazują na zasięg i charakter danej nazwy. Przykładowe znaczenie końcówek polskich to:

 • .pl – nazwy ogólnopolskie,
 • .waw.pl, .szczecin.pl – nazwy regionalne miast, miejscowości i regionów.

Znaczenie domen globalnych (ponadnarodowych) jest następujące:

 • .com – generuje nazwy komercyjne dla wszystkich firm, kojarzy się z rynkiem międzynarodowym,
 • .org – rozszerzenia dla organizacji, stowarzyszeń, instytucji charytatywnych i innych organizacji „non-profit”,
 • .net – końcówka głównie dla firm związanych z siecią Internet, jednak z możliwością rejestracji przez wszystkich,
 • .gov – nazwy instytucji rządowych, politycznych,
 • .edu – rozszerzenia dla instytucji edukacyjnych.

Pozostałe końcówki oznaczają kraj, w którego sieci zarejestrowana jest domena np: .pl – Polska, .de – Niemcy.

Jaką domenę wybrać: pl czy com?

Domenę .pl stosuje się na naszym polskim rynku, dla wszelkiego typu podmiotów – czy to biznesowych, czy osób prywatnych. Domeny .com stosowana jest głównie przez firmy o zasięgu międzynarodowym i firmy amerykańskie. Jeśli więc kierujesz swoją stronę www na Polskę .pl jest pierwszą domeną o jakiej powinieneś pomyśleć, z kolei .com jest dobrym wyborem na rynku międzynarodowego.

Hosting

Hosting współdzielony ze względu na to, że jest tanim i bezpiecznym rozwiązaniem, ponieważ jest w pełni zarządzany przez administratorów firmy hostingowej, cieszy się największym zainteresowaniem wśród niewielkich przedsiębiorstw i początkujących blogerów. Działa w bardzo prosty sposób: na jednym serwerze jednocześnie funkcjonuje wiele różnych stron. Klient otrzymuje dostęp do autorskiego lub licencjonowanego panelu administracyjnego i raczej nie powinien mieć większych problemów z obsługą hostingu, nawet jeśli nie posiada szczególnej wiedzy technicznej.

Główną wadą tego rozwiązania jest jego stabilność i ograniczone zasoby, które są przydzielone poszczególnym serwisom bazującym na tej samej instancji. Niestety, niezależnie od tego, na jak drogi pakiet w firmie hostingowej się zdecydujesz, istnieje ryzyko, że przy nagłym skoku ruchu wyczerpiesz zasoby i twoja strona zostanie na jakiś czas zablokowana. Spotkałem też się z infekcją wirusów na takim hostingu z jednej strony na inną.

Może się również zdarzyć, że inny serwis, który znajduje się na tym samym serwerze, odwiedzi mnóstwo osób w tym samym czasie. Wtedy także poczujesz tego skutki w postaci wolno działającej strony.

Hosting VPS to rozwiązanie plasujące się pomiędzy hostingiem współdzielonym a serwerem dedykowanym. Jest to wirtualna maszyna instalowana na serwerze, której użytkownik otrzymuje pełne parametry tylko dla siebie. To ogromna zaleta, ponieważ masz pewność, że obok ciebie nie znajduje się żaden inny serwis, przez który może ucierpieć twój portal.

Czym jest serwer VPS (Virtual Private Server) – jest to nic innego jak zwirtualizowane środowisko na którym mamy odrębny system (Linux bądź Windows). Serwery cechują się przypisanymi komponentami takich jak pamięć RAM, Procesor, dysk twardy. Dzięki czemu jesteśmy w stanie uruchomić niemal każdą aplikację. Serwer VPS posiada te same funkcje co serwer dedykowany i jest jego tańszym odpowiednikiem.

Funkcje serwerów

 • obsługa dowolnej liczby domen/subdomen
 • obsługa dowolnej liczby kont poczty
 • obsługa dowolnej liczby kont FTP
 • obsługa dowolnej liczby baz MySql
 • wygodny panel DirectAdmin
 • poczta przez stronę www (webmail)
 • www przez SSL

Technologie www

 • PHP 5.2, 5.3, 5.4, 5.5, 5.6, 7.x
 • MySql 5.6.x,
 • zmiana wersji PHP per domena
 • ustawienia PHP.ini
 • własne .htaccess
 • zadania CRON
 • obsługa CGI

Domeny – hosting – reklama

domeny

Z nami nie musisz się martwić o twój wizerunek w internecie gdyż podczas tworzenia strony www zadbamy o jej niepowtarzalny i przyciągający uwagę wygląd, umieścimy ją na serwerze, wykupimy i opłacimy dla Ciebie domenę, utworzymy tyle skrzynek poczty e-mail ile będziesz chciał i jakie będziesz chciał, wypromujemy stronę w Internecie i przez to zdobędziemy dla Ciebie nowych klientów i rynki zbytu. To wszystko na Twoje życzenie.

Reklama w Mapach i nawigacji

mapy-google

Umieścimy Twoją firmę w Mapach Google W nawigacji gdzie tylko chcesz.

Reklama w social mediach

Facebook-logo-PSD

Reklama na facebooku Twiterze Google+ oraz innych mediach. Przyciski i odsyłacze do strona na facebooku. Fanpage na facebooku, Twiterze. Aktywne kampanie reklamowe dla spersonalizowanych klientów na facebooku.

 

Zapisz

Zapisz